Výraz „rustikál“ souvisí s vlastnictvím zemědělské půdy, která dříve patřila šlechtě, a ta ji pronajímala generacím sedláků. Rustikál byl zdrojem obživy a v podstatě i životním stylem, půda byla obdělávána, osévána plodinami a patřila k základním životním potřebám lidí na venkově.
V přeneseném slovním významu se rustikál ujal i v současné době, kdy si mnozí lidé připomínají vztah k selskému způsobu života, který byl svým způsobem i zdravější. Rustikál se vymyká současným moderním trendům a sází naopak na prvky konzervativní, osvědčené tradicemi našich předků, a to se také projevuje v rustikálním stylu u mnoha výrobků na trhu.
V rustikálním stylu lze vytvořit koncept bydlení v rodinném domě, ale i v městském bytě, stačí se inspirovat a přijmout za své některé zajímavé návrhy designérů nebo lidí, kteří sami svou tvůrčí činností přispívají k rozšíření tohoto pojetí životního stylu. Proto je dobrým zdrojem inspirace Internet, kde lze nalézt fotky a videa z různých zemí světa.
Přírodní materiály – do rustikálu nepatří žádné syntetické imitace. Namísto betonových odlitků čistý přírodní kámen, případně pálené cihly, namísto plovoucí podlahy dřevěné palubky, namísto plastových krytů svítidel kombinace kovu a skla. Dobrým příkladem tohoto stylu v bytě je i rustikální konferenční stolek z dřevěného masivu, který dobře doplní koberec z přírodních vláken a kamenný obklad porfyr.
Způsob zpracování – robustní tvary a svérázný vzhled, který byste stěží hledali u některých výrobců moderního nábytku, tak to je rustikál. Na první pohled vás tyto výrobky zaujmou svou mnohdy až syrovostí a zároveň kvalitním řemeslným zpracováním. Není to zkrátka žádná dýha, žádné lamino.
Dlouhá životnost – u rustikálních výrobků se předpokládá, že něco vydrží, s tímto vědomím se také dříve vyráběly dubové stoly, lavice, židle, jídelní stoly, truhly a skříně.