Přestože lidé si zvykli používat internet, jak to jen jde, státní instituce tuto skutečnost dlouho ignorovaly. Nasazování moderních technologií ve státní správě je bezútěšně pomalé, což komplikuje elektronickou komunikaci se státními institucemi.
Až doteď bylo ve většině případů nutné se obrnit trpělivostí a vyrazit na úřad osobně. Před pár lety sice začaly fungovat Datové schránky a služba eObčanka, ale v praxi je mnoho občanů nevyužívá. Nyní však vláda odsouhlasila zavedení nového elektronického systému – BankID.
Nový systém slibuje zjednodušení online komunikace se státem. BankID umožňuje přihlášení k službám eGovernmentu skrze elektronického bankovnictví. Jedná se o alternativu k eObčance a Datovým schránkám. Uživatelé těchto služeb se tak nemusí bát, že by je nová služba nahradila. Poslance k tomuto rozhodnutí vedly statistiky, podle kterých stávající služby využívaly jen stovky tisíc občanů, nicméně elektronické bankovnictví v České republice využívá až 5,5 milionu lidí.
Česká republika nebude ale první, kdo BankID využívá. Systém je už prověřený z ostatních států Evropy. Například Švédsko a Norsko ho využívají již nějaký čas ke všeobecné spokojenosti vlády i občanů. V současnosti je již nachystaný první návrh novely zákona, který zmocní banky k využívání podnikatelské činnosti v poskytování elektronické identifikace, která je důležitá pro ověření identity uživatele pro komunikaci se státními institucemi.
Výhoda systému je v tom, že již nyní využívají banky ty nejmodernější zabezpečovací systémy a následují přísné interní procesy k udržení bezpečné práce s osobními informacemi. Využití stávajícího řešení je tedy jednodušší a levnější, než kdyby si stát musel nechat vyvinout vlastní systém, který by ale nejspíše opět mnoho lidí nevyužívalo.
Počítá se s bezplatným konceptem systému, kdy lidé, firmy i úřady by jej využívali zdarma. Pouze strana, která by chtěla pomocí nového systému ověřit identitu by si za tuto službu zaplatila. S vládou na zavedení nového systému spolupracuje Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB, nicméně používat jej s největší pravděpodobností budou všechny české banky.