Když chce člověk dočasně nějaké peníze navíc, protože z nějakého důvodu nevystačí s vlastními příjmy, nemá nejednou jinou možnost než si někde požádat o půjčku. Protože peníze se jen tak někde nepovalují a nelze je tak jednoduše někde sebrat. Jenže zatímco se zdá půjčka jako dobré a jednoduché řešení, ne vždy je tomu tak. U půjček je totiž celá řada potenciálních komplikací, s nimiž se je nutno smířit nebo jimž je třeba se vyhnout tím, že se zvolí půjčka, jež tato rizika neobsahuje.
Co může zkalit radostný pocit z představy, že si člověk může scházející peníze půjčit?
- Nutnost písemně doložit vysoké příjmy, registry dlužníků a podobná pozitiva. To se týká především bankovních půjček, u nichž je právě toto zásadní při rozhodování, zda bude nebo nebude půjčka udělena. Kdo nemá tyto předpoklady, může se s podobnou půjčkou v podstatě rozloučit, a to pochopitelně nikoho ze žádajících jedinců nepotěší.
- Úroky a poplatky, nebo prostě RPSN, jež nejednou prodražují půjčku natolik, že je prakticky nemožné ji bezbolestně splatit. Jde o různě velké cifry, o něž člověk půjčenou částku přeplatí, a čím větší tyto jsou, tím méně se logicky půjčení si vyplatí.
- Výše splátek, jež nejednou neodpovídá představám toho, kdo si půjčuje.
- Délka splácení, jež je na tom někdy obdobně.
Prostě se půjčky vyznačují tím, že se tu musí dodržovat určitá ‚pravidla hry‘. A když se chce někdo vyhnout maximu z těchto komplikací, měla by se stát jeho volbou hypotéka bez dokládání příjmů Fahd. Protože u té se veškeré dokládání schopnosti splácet omezuje na nutnost dát zde na dobu splácení do zástavy nemovitost a mít na splácení, úroky jsou tu příznivé, a i délka splácení a výše splátek se tu dají nastavit úměrně dlužníkovým potřebám, což obnáší třeba i splácení po malých částkách po dobu celých dlouhých desetiletí.
A tak si lze nebankovní hypotékou usnadnit život. A proč té možnosti nevyužít?