Podnikání sice peníze přináší, ale také si nějaké žádá. Aby se dalo podnikáním vydělávat, musí se do tohoto i investovat, a běda podnikateli, který by neměl na financování chodu jeho firmy, a tudíž by mu to nevynášelo.
Soukromé podnikání je prostě zaměstnání, je to zdroj obživy, a stav, kdy to nevynáší, tudíž nelze logicky akceptovat. A musí se podniknout něco, cokoliv, co opět zajistí výnosnost dostatečnou k tomu, aby se to vyplácelo.
Jenže jakákoliv reforma obvykle vyžaduje nějakou tu investici. A také je třeba z něčeho existovat, dokud reforma nezabere a nezačne to zase vynášet. A pokud už na to nestačí jmění toho, komu firma v nesnázích patří, nezbývá nic jiného, než si u někoho nějaké ty peníze na podnikání půjčit.
Což ale může být docela problém. Protože finanční ústavy, které půjčky poskytují, chtějí záruky, že svoje peníze dostanou i s požadovanými úroky zpátky, a když někdo ze žadatelů takové záruky nabídnout nedokáže, mívá smůlu.
A co když tedy odmítnou v bance nějakému podniku půjčit a nechají ho tak napospas jeho nepříznivému osudu? Pak bývá nejednou tím posledním dostupným řešením finanční nouze hypotéka bez registru od nebankovní společnosti. Protože ta se získává daleko snáze než bankovní půjčky. Namísto prověřování příjmů žadatelů a namísto lpění na dokonale vypadajících registrech dlužníků se tu lpí na tom, aby mohl žadatel za půjčku nabídnout do zástavy adekvátně hodnotnou nemovitost. A kdo se nemovitostí za splácení zaručí, tomu tu na jeho podnikání docela rychle a výhodně půjčí.
A tak pomalu žádná firma nemusí kvůli dočasným finančním problémům skončit. Tyto se s pomocí půjčky zvládnou, a tato se pak zase podle dohody splatí. A kdo si půjčí se zapojením zdravého rozumu a peníze moudře investuje, ten může úspěšně podnikat i nadále. Aniž by v mezidobí kvůli dočasným finančním potížím zkrachoval.