Ta první zajímavost je už jen její pojmenování, které bylo dříve jiné a dnes je novější. Ona sama pochází ze Severní Ameriky, ale k nám byla dovážena asi z Brazílie. Tedy ne k nám do Česka, ale do Evropy. Úplně původně patřila indiánům jistého kmene, jehož název je s novým názvem rostliny hrozně podobný a bude prozrazen až přijde jeho čas.
V současné době roste tato rostlina od Mexika až po Kanadu, a ještě dále a u nás skoro všude. Je totiž hodně invazivní. Objevuje se v neudržovaných půdách a jen těžko ji vypudit pryč.
Nejcennější je na ní hlavně to, že je velmi vhodná pro lidi, kteří mají diabetes. Ona totiž obsahuje inulín. Ne, není to překlep, ano inulín. Inzulín je pak něco jiného. Je v ní však také pektin, který snižuje hladinu cholesterolu, čímž působí příznivě na tlak, ale také například na ledviny. Průmyslově se u nás překvapivě moc nepěstuje. Což je ovšem velká škoda, protože jde o nenáročnou rostlinu, která se vlastně pěstuje sama.
Nuže je načase prozradit její název. Ale ještě poslední nápověda. Tento je odvozen od indiánského kmene, který ji původně pěstoval a bylo to indiáni Tupinambové. Už víte, že? A pro ty, kteří stále ještě neví, tak jsou to bývalé topinambury. Přesněji jde o Topinabur hlíznatý. Nyní se však nazývá Slunečnice topinambura. Proč ta změna pátrat nebudeme. Oni vědci jsou vědci. Dodneška netuší, co je obyčejné rajče, a tak jej jedni řadí do zeleniny a druzí jej zoufale cpou mezi ovoce. Sporů už bylo kvůli tomu nepočítaně. My je budeme pro svou potřebu nazývat prostě topinambury. A hotovo.
My se budeme spíše soustředit na to, k čemu hlízy slouží, a to je právě jídlo. Výše zmíněné zdravotní účinky byly skutečně prokázány. Jenže sehnat je na našem trhu není jednoduché. Proto můžeme vyzkoušet jen přípravky, které z nich vznikly. Je to jedno jaké. Existuje mouka, piškoty, a dokonce i sirup. Ostatně, pokud klinete na odkaz, uvidíte sami, kolik toho je. No, a když už na tom webu budete, hned si objednejte.